Остеопорозата представлява дисбаланс между процесите на костно изграждане и резорбция, водещ до намалена костна плътност, в резултат на което има повишен риск от фрактури.
Рискови фактори
Рискови фактори за възникване за остеопороза са възраст над 65 години, ранна менопауза, настъпила фрактура, нисък прием на калций, дефицит на витамин Д, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и кофеин, ниско телесно тегло, лечение с кортикостероиди за период по-дълъг от три месеца.
Класификация
Остеопорозата се разделя на първична и вторична. Първичната бива постеменопаузална и сенилна. Вторичната може да възникне при някои ендокринни заболявания като хиперпаратиреоидизъм, хипертиреоидизъм, хиперкортицизъм, акромегалия, захарен диабет, хипогонадизъм, хронични възпалителни ставни заболявания и след лечение с имуносупресори, антикоагуланти и други.
Патогенеза
Костното ремоделиране възниква в следствие на повишена резорбция и намалено костно образуване под контрола на хормони, локални фактори и механично натоварване. Намаляването на костната маса води до фрактури дори при лека травма.
Клинична картина
Характерна е болка в торакален и лумбален отдел на гръбначен стълб, засилваща се при физически усилия и изчезваща в покой, като е възможна появата и на компресионни фрактури. Освен в торакални и лумбални прешлени фрактури могат да настъпят и в областта на бедрената шийка и дисталната част на радиуса. От физикалното изследване се наблюдава палпаторна болка в областта на proc. spinosi на гръбначни прешлени, ограничени активни и пасивни движения в засегнатите стави, затруднена походка, снижаване на ръста, намалена респираторна подвижност, изразена гръдна кифоза.
Диагноза
Изследване на костната плътност се извършва с помощта на остеодензитометрия (DXA), която се използва също за проследяване на ефекта от започнатото лечение и за оценка на риска за настъпване на фрактури. Важно е също да се направи оценка на трабекуларната костна структура-TBS (Trabecular Bone Score) и оценка на фрактурния риск FRAX. Вече възникнали фрактури на прешлените могат да бъдат открити с помощта на полуколичествен морфометричен метод на Harry Genant. На рентгенография фрактурите може да имат три степени на деформация и биват симетрични, клиновидни, биконкавни, компресионни.
Лечение и профилактика
За да се предотврати възникването на фрактури е необходим адекватен дневен прием на калций и витамин Д. Основните Лекарствата, използвани за лечение на остеопороза, са инхибитори на костната резорбция като бифосфонати, Denosumab и стимулатори на костното изграждане като Teriparatide. Хормонална заместителна терапия не е препоръчителна, заради нежелани лекарствени реакции като карцином на гърдата и ендометриума и съдови инциденти.
Прогноза
Прогнозата се определя от времето за поставяне на диагнозата и продължителността на лечение като се цели да се предотврати настъпване на фрактури и инвалидизиране на пациентите.
Ноем. 01, 2024