гр. Пловдив, жк. Тракия, Търговски център "Сани", ет. 4
Регистратура: 032 294 936; 0878 899 417
dimed_ood@abv.bg
Септ. 26, 2024

Ревматоидният артрит

Ревматоидният артрит
Ревматоидният артрит, като част от групата на възпалителните ставни заболявания, дебютира със ставно-възпалителен синдром, ангажиращ предимно малките стави на ръцете и краката, нo може да засегне и големите стави под формата на симетричен ерозивен полиартрит.


Етиология и Патогенеза
Вирусни и бактериални инфекции, както и генетични фактори, се считат за отговорни за отключването на каскада от нарушения в имунната система. Активирането на провъзпалителните цитокини IL-1, IL-6 и TNF-alpha играе ключова роля в патогенезата на заболяването. Съвременната биологична терапия е насочена именно към тези механизми и цели постигането на ремисия или ниска болестна активност.


Клинична картина
Основните симптоми на артрита, които карат пациентите да посетят ревматолог, са болка, оток, сутрешна скованост с продължителност над 1 час в засегнатите стави, силно лимитиран двигателен капацитет до невъзможност за самообслужване и използване на помощни средства за придвижване. Прогресирането на болестта може да доведе до засягане на белия дроб-Синдром на Сaplan с белодробна нодулоза и пневмокониоза, интерстициална белодробна фиброза, бъбреци-Амилоидоза, очите под формата на Синдром на Сьогрен, поява на Синдром на Felty с левкопения и спленомегалия, Синдром на карпалния канал, Васкулит.


Диагноза
Ранната диагностика на заболяването с помощта на възпалителни маркери, RF,         аnti-CCP, рентгенография, ставна ехография и на време започнатото лечение предотвратяват появата на трайни деформации тип „ лебедова шия“, , М-пръст“, водещи до инвалидизирането на пациента. В последните години ставната ехография навлезе като модерна методика за откриване на възпалителния процес в ставите, оценка на състоянието на ставния апарат и проследяване на ефекта от започнатото лечение. 


Лечение
Основните лекарствени средства според стратегията Treat to Target, които се използват за лечение на болестта, са НСПВС, КС, синтетични бавнодействащи болестопроменящи антиревматични, биологични и таргет-насочени синтетични лекарства. Въвеждането на биологичната терапия представлява нова перспектива в лечението на Ревматоидния артрит, даваща шанс на пациентите за подобряване на качеството на живот. Изборът на препарат е индивидуализиран според конкретния пациент, съобразен с неговите придружаващи заболявания и вероятността за настъпване на нежелана лекарствена реакция.


Прогноза
Прогнозата на Ревматоидния артрит до голяма степен се определя от давността на възпалителния процес, неговата агресивност и появата на извънставни прояви. Съвместната работа между лекар и пациент и стриктното проследяване на ефекта от лечението са от основно значение за спирането на деструктивния процес.